Kas yra migrena?
Migrena dažniausiai yra pulsuojantis vienos galvos pusės skausmas, tačiau gali paveikti ir abi puses. Išskiriami du ligos porūšiai: migrena su aura ir migrena be auros. Aura – tai smegenų siunčiamas signalas, kad migrena prasideda, pasireiškiantis įvairiais (įprastai – vizualiais) ir vis stiprėjančiais simptomais iki migrenos pradžios likus nuo 5 minučių iki valandos.
Migrenos požymiai ir simptomai
Migrena dažniausiai stiprėja palaipsniui, tačiau jos etapus žmonės jaučia skirtingai.
- Pirmas etapas. Prieš prasidedant galvos skausmui – kintanti nuotaika, energija, elgesys ir apetitas. Šis etapas gali tęstis kelias valandas ar dienas iki prasidedant migrenai.
- Antras etapas. Maždaug 30 % žmonių pasireiškia aura – vaizdiniai ar kitokie jutimų sutrikimai, pvz., šviesos blyksniai, aklosios zonos ar zigzaginis mirgėjimas. Dažniausiai trunka nuo 5 minučių iki valandos.
- Trečias etapas. Pulsuojantis galvos skausmas, dažnai vienoje galvos pusėje, pykinimas, vėmimas ar itin padidėjęs jautrumas šviesai ir garsams. Gali tęstis nuo 4 iki 72 valandų.
- Ketvirtas etapas. Sveikimas: galvos skausmas ir kiti simptomai ima blėsti, tačiau nuovargis gali tęstis kelias dienas.
Kiti migrenos simptomai: nesugebėjimas susikaupti, pykinimas ar vėmimas, tirpstančios rankos ar veidas ir (arba) bloga nuotaika ar irzlumas.
Migrenos priežastys
Nežinoma, kas konkrečiai sukelia migreną. Manoma, kad tam tikrą vaidmenį atlieka genetika, nes daugelio migrena sergančių žmonių artimieji taip pat ja serga.
Migreną paskatinti gali šie veiksniai:
- hormonų pokyčiai, pvz., moters mėnesinių ciklas;
- emocijų pokyčiai, sukelti įtampos ir nerimo;
- fizinė būklė, pvz., nuovargis ar prastas miegas;
- mityba, pvz., tam tikras maistas ir gėrimai.
Kas yra ibuprofenas?
Ibuprofenas padeda malšinti skausmą (pvz., galvos), karščiavimą ir uždegimą. Ibuprofeno tabletės, kapsulės ar skysčiai gali būti užgeriami vandeniu.
Kada kreiptis į gydytoją?
Į šeimos gydytoją kreipkitės, jei su migrena susiduriate pirmą kartą arba dažnai (daugiau nei 6 dienas per mėnesį), migrena itin sunki ar tiesiog nerimaujate dėl galvos skausmo.
Pasitarti su gydytoju taip pat reikėtų, jei šviesa ar triukšmas kelia skausmą arba šie simptomai nėra Jūsų migrenai įprasti ar patiriate kitų simptomų, pvz., rankų ar kojų tirpimą ar silpnumą.
Jei staiga prasideda nepakeliamas skausmas ar stipriai karščiuojate, kreipkitės į gydytoją. Kiti simptomai, kuriems reikalinga medicinos pagalba: vienos veido pusės silpnumas, paveiktos rankos, kalbos sutrikimai, įsitempęs kaklas, migrenos priepuoliai ar bėrimas.
Kaip sumažinti migrenos dažnumą?
Gali praversti žurnalo pildymas – žinosite, kada migrena linkusi prasidėti, ir atliksite reikalingus pokyčius. Pavyzdžiui, galite pastebėti, kad migreną sukelia įtampa ar tam tikras maistas.
Nedideli gyvenimo būdo pokyčiai gali reikšmingai mažinti migrenos dažnumą. Pavyzdžiui, Jums gali padėti sportas, valgymas kasdien tuo pačiu metu, dažnai geriamas vanduo. Kaip ir, be abejo, alkoholio ir kavos atsisakymas, nes šie gėrimai dažnai sukelia dehidrataciją.
Jei įgyvendinote pokyčius ir vengėte migreną skatinančių dalykų, tačiau simptomai nepraeina arba vis dar nerimaujate dėl migrenos, pasitarkite su savo gydytoju.
Kiti galvos skausmo tipai
Sinusitinis galvos skausmas
Sinusitinis galvos skausmas gali pasireikšti dėl sinusito ir gleivių kaupimosi. Jaučiamas spaudimas ir skausmas skruostikauliuose, kaktoje bei aplink akis.
Įtampos tipo galvos skausmas
Įtampos tipo galvos skausmas nebūna itin stiprus. Jausmas toks, lyg galvą kažkas spaustų.